Najciekawsze blogi o projektowaniu graficznym

Mogłoby się wydawać, że ku końcowi dobiegła era popularności blogów, a na ich miejsce wkraczają portale social mediowe, takie jak Facebook czy Instagram. Stwierdzenie to może okazać się trafne jeżeli chodzi o blogi lifestylowe czy światopoglądowe. Jednak jest taka kategoria blogów, która zdecydowanie wpasowuje się w blogową formułę. Może tutaj o blogach poświęconych projektowaniu i designowi. Podstawą wpisów z tematyki designów są piękne, duże zdjęcia w dobrej jakości i to właśnie za sprawą bloga jest możliwe.

Na rynku polskim i zagranicznym znajdziemy mnóstwo blogów poświęconych tematyce designu ogólnie, ale i tych skupionych na poszczególnych kategoriach wnętrza, moda, grafika, grafika komputerowa i wiele innych. Poniżej przedstawiamy Wam listę blogów, które zachwycają artykułami, tematyką, zdjęciami ale i wyglądem samym w sobie. Każdy z nich to prawdziwa gratka dla miłośników designu w każdej formie.

Na pierwszy rzut idzie strona magazynu Label, poświęconego najoryginalniejszym i najpiękniejszym rozwiązaniom dizajnerskim z całego świata. Na portalu znajdziecie mnóstwo wpisów w tematyce: design, wnętrza oraz architektura. Ci, którzy nie chcą niczego przegapić, mogą zapisać się do newslettera i regularnie otrzymywać na swoją skrzynkę mailową obszerne artykuły opatrzone pięknymi zdjęciami. Oczywiście za pośrednictwem sklepu na stronie można dokonać zakupu zarówno magazynu Label jak i &Living, który swoją uwagę skupia na najpiękniejszych wnętrzach.

Grafmag to magazyn internetowy poświęcony projektowaniu graficznemu, tworzeniu stron www oraz designie ogólnie. Z portalu skorzystają zarówno projektanci jak i odbiorcy ich twórczości. W grafmag znajdują się poradniki i rady odnośnie projektowania, wpisy o najnowszych trendach i produktach na rynku polskim i zagranicznym, inspiracje, a także wywiady ze znanymi twórcami i projektantami.

Portal swoją uwagę skupia głównie wokół designu oraz najnowszych trendów. Przyjął ciekawą formułę i publikuje wpisy wg następującego harmonogramu i kategorii:

Poniedziałek:

Poniedziałek to dzień w którym prezentowany jest projektant tygodnia, cytat tygodnia oraz nadesłane filmy, animacje czy teledyski.

Wtorek:

Rekomendacje ciekawych sklepów internetowych w których można kupić wyjątkowe produkty w dobrej jakości.

Środa:

Dzień z dizajnerskimi stronami www godnymi polecenia oraz z muzyką ulubionych wykonawców.

Czwartek:

Aplikacja tygodnia, czyli interesujące i dobrze zaprojektowane aplikacje na urządzenia mobilne.

Piątek:

Piątek to dobry dzień żeby załapać się na na darmowe materiały graficzne, zdjęcia, materiały wideo czy dźwiękowe.

Sobota:

Sobota dniem inspiracji, tego dnia udostępniane są książki, filmy, muzyka, strony www godne polecania.

Niedziela:

W każdą niedzielę publikowane są najlepsze projekty graficzne udostępnione za pośrednictwem portalu Dribbble.

Eye on Design to portal poświęcony designowy, współtworzony przez 9 osób. Artykuły podzielone są na kategorie: Grafika, Branding, Książki, Magazyny, Ilustracja, Projektowanie cyfrowe oraz Typografia. Każda z tych kategorii różnicowana jest na tematy takie jak: zdrowie psychiczne, pieniądze, sztuka, różnorodność, edukacja, seksualność, muzyka, polityka, płeć. Portal skierowany jest zarówno dla twórców jak i odbiorców, każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie w stylu i tematyce.

Eye on Design to portal poświęcony designowy, współtworzony przez 9 osób. Artykuły podzielone są na kategorie: Grafika, Branding, Książki, Magazyny, Ilustracja, Projektowanie cyfrowe oraz Typografia. Każda z tych kategorii różnicowana jest na tematy takie jak: zdrowie psychiczne, pieniądze, sztuka, różnorodność, edukacja, seksualność, muzyka, polityka, płeć. Portal skierowany jest zarówno dla twórców jak i odbiorców, każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie w stylu i tematyce.

Jest to portal, siostrzany do Logo Design Love, skupiający się na designie ogólnie, bez żadnej określonej tematyki. Na stronie znajdziemy prace twórców z całego świata, z zakresu ilustracji, typografi, grafiki użytkowej i innych. Duże ilości grafik i fotografii są opatrzone raczej niewielką ilością tekstu, co kompletnie nie przeszkadza w odbiorze.

Ape on the Moon jest portalem stworzonym przez ilustratora Alexa Mathers i skupiony wokół świata ilustracji oraz ich twórców. Na stronie poza pięknymi i wyjątkowymi ilustracjami, znajdziemy wywiady z ilustratorami, poznamy ich opinie na tematy bieżące jak i te związane z ich twórczością. Portal zdecydowanie dedykowany artystom, ale i odbiorcom, wrażliwym na medium jakim są ilustracje.

Illustration Age to miejsce zdecydowanie stworzone dla ilustratorów. Serwis współtworzą różni artyści. Zainteresowani widzowie znajdą tam nie tylko pomocne wpisy na temat procesu twórczego, wskazówki, ale także wywiady z innymi ilustratorami, przydatne narzędzia do pracy, informacje o nowych publikacjach z tematyki rysunku, jak i o konkursach. Portal jest kopalnią wiedzy zarówno dla osób rozpoczynających swoją karierę jako ilustrator jak i tych, którzy w temacie siedzą już od wielu, wielu lat.

Jest to portal, który zdecydowanie kręci się wokół ilustracji. Wpisy składają się głównie z prac danych ilustratorów i opatrzone są niewielką notką na temat twórcy oraz przyciskiem kontaktu. Strona to jedna wielka agencja gromadząca prace dziesiątek ilustratorów z całego świata. Z pewnością może stanowić przeogromne źródło inspiracji, ale także sprawdzić się u kogoś kto poszukuje ilustratora do swojego produktu, książki, reklamy czy innych projektów.

Jest to serwis gromadzący w swoich zbiorach wpisy na temat książek, plakatów, ale też innych projektów, autorstwa kobiet z całego świata. Głównym celem portalu jest wyeksponowanie tego jak duży wkład mają kobiety w projektowanie graficzne oraz położenie nacisku na brak równości w edukacji płci zapewnianej przez instytucje.

The Book Design Blog jest portalem poświęconym tematyce graficznego projektowania książek oraz innych publikacji do druku, tak jak np. ziny. Znajdziemy tu wiele inspirujących treści, zdjęć publikacji oraz listę książek, które koniecznie musimy poznać. Niestety blog nie jest aktualizowany od kilku lat, ale mimo to stanowi ciekawe źródło wiedzy i inspiracji.

Grain Edit to specyficzny blog, który skupia całą swoją uwagę na twórczość projektantów z lat 1950-1970-tych oraz twórców współczesnych, którzy inspiracje do swoich najnowszych projektów czerpią właśnie z tego okresu. Serwis to wspaniały zbiór dzieł, wywiadów z artystami, oraz nierzadko cennych, niespotykanych publikacji, plakatów i innych wartościowych materiałów. Jeżeli interesujesz się designem z lat od 50tych do 70tych, to Grain Edit powinno być pozycją nr jeden na Twojej liście.

Dieline to platforma kreatywna, która gromadzi u siebie projektantów grafiki użytkowej. Dieline zostało założone przez Andrew Gibbsa, który na swoim koncie posiadał już wielkie realizacje dla międzynarodowych marek, takich jak Target czy Jelly Belly. Obecnie serwis współtworzony jest przez dodatkowych szczęściu twórców. Portal zawiera bogatą bazę projektów z zakresu grafiki użytkowej, głównie projektów opakowań. Wg twórców bloga to idealne miejsce, aby czerpać inspiracje, ale także wiedzę na temat obecnych trendów i poddawać ocenie opublikowane projekty.

Ambalaj to blog założony w 2008 roku przez Kristina de Verdier. Jak sama autorka wskazuje, głównym założeniem jej strony jest przedstawienie skrupulatnie wybranych nowości ze świata designu, przy jednoczesnej analizie aktualnych potrzeb ludzi odnośnie wszystkiego co ich otacza.

To wyjątkowe miejsce w sieci, tworzone przez blogera podpisującego się jako Luke. Luke obrał sobie za zadanie, sfotografowania wszystkich „klejnotów typograficznych” jakie Nowy Jork ma w sobie. Na stronie znajdziemy zarówno zdjęcia szyldów, reklam, jak i graffiti czy innych murali. Każda fotografia opatrzona jest dokładnym adresem jej wykonania. Miejsce warte sprawdzenia dla każdego fana typografii.

Type Worship to serwis założony przez Jamie Clarke’a, projektanta typografii. Na swoim blogu gromadzi zarówno projekty typografii jak i zdjęcia w tej tematyce, z całego świata. Po sposobie w jaki opisuje publikowane projekty, można poczuć, że Jamie to prawdziwy specjalista i pasjonat w tej dziedzinie.

To magazyn internetowy gromadzący kreatywne prace artystów z całego świata. Głównym zadaniem jest inspirować. Na blogu znajdziemy wpisy z kategorii: Design, Sztuka, Fotografia, Ilustracja, Branding, Moda i piękno, Opakowania, Logo i wiele innych.

Author avatar
Martyna Bomba