Rebranding – co to jest?

Rebranding jest to seria działań związanych ze zmianą wizualną elementów marki. To co i jak zmieniamy zależy od specyfiki firmy i potencjalnych efektów, które chcemy osiągnąć. Każda z tych zmian ma jeden wspólny cel – zmiana postrzegania marki, spowodowana czynnikami takie jak: nawiązanie współpracy z innymi firmami, odświeżenie przestarzałego wizerunku czy chęć wpasowania się w aktualne kanony.

Rebranding, czyli co zmieniamy?

Żeby mówić o rebrandingu należało by na początku zdefiniować pojęcie brandingu. Branding, inaczej budowanie świadomości marki, jest to złożony proces zmian związanych ze strategią i wizerunkiem marki. Działania te mają prowadzić do ugruntowania pozycji na rynku, sprawienie aby dana firma przywoływała pozytywne skojarzenia i była postrzegana jako silna i wiarygodna. Dobrze przeprowadzony proces brandingu, dzięki któremu odbiorcy bezbłędnie rozpoznają markę chociażby na podstawie samej kolorystyki bądź fragmentów identyfikacji, jest wartością i reklamą są w sobie. Dzieje się tak szczególnie w social mediach, gdzie jesteśmy bombardowani różnymi informacjami, produktami, zdjęciami, a wyróżnianie się, przyciąganie uwagi to podstawa.

Głównym celem brandingu jest przygotowanie na tyle charakterystycznej i spójnej identyfikacji wizualnej firmy, że wystarczy aby potencjalny czy obecny klient tylko rzucił okiem na naszą reklamę wykonaną w duchu naszej identyfikacji, bądź rozpoznał logo, font czy paletę kolorów, a w następstwie gdzieś w jego mózgu powstała świadomość, że nasza marka istnieje.

Wszyscy doskonale wiemy, że bardziej ufamy czemuś co znamy, nawet tylko widzenia. I jest wielce prawdopodobne, że za 1, 3 czy 5 razem klient nie będzie świadomy zetknięcia z naszą marką. Ale za szóstym razem, kiedy odwiedzi nasze konto na Facebook, czy stronę internetową, odniesie wrażenie, że przegląda ofertę czy produkty firmy, która zna, a co za tym idzie może zaufać. I to jest właśnie podstawa, baza dla dobrze wykonanej identyfikacji wizualnej – rozpoznawalność.

W zależności od specyfiki firmy i jej potrzeb, zmienić można wszystko. Należy jednak pamiętać o tym, że zmiana logo, czy nazwy firmy to jeszcze nie rebranding. Niezbędna jest kompleksowa seria zmian w wizerunku naszej marki.

Rebranding, czyli co projektujemy?

  • Nowa nazwa firmy czy produktu
  • Logo wraz z księgą znaku
  • Motyw przewodni
  • Strategia i sposoby komunikacji
  • Opakowania produktów
  • Reklama
  • Nośniki identyfikacji, czyli papier firmowy, koperta, teczki, wizytówki itp.
  • Brand manual, czyli instrukcja jak korzystać z nowej identyfikacji firmy

Proces rebrandingu możemy podzielić na 4 etapy, które łącznie w zależności od zlecenia, mogą trwać od kliku do kilkunastu miesięcy.

Etap 1: Opracowanie odpowiedniej strategii marki w oparciu o badania rynku i potrzeb konsumentów Etap 2: Stworzenie identyfikacji wizualnej Etap 3: Zastosowanie nowej identyfikacji wizualnej we wszystkich sferach działania firmy, zarówno w przestrzeni fizycznej jak i w kanałach cyfrowych Etap 4: Zakomunikowanie obecnym i potencjalnym, nowym klientom zmian, które zostaną, zostają, albo zostały już wprowadzone

Rebranding – po co?

Tak jak wyżej wspomniane, głównym z założeń dobrze przeprowadzonego procesu rebrandingu jest wzmocnienie rozpoznawalności firmy. Jednak niejednokrotnie jest tak, że firma ma na tyle wyrobioną własną markę, że jest dobrze rozpoznawalna przez swoich klientów, ale identyfikacja jest niespójna i niekonsekwentna. Oto 6 celów nadrzędnych brandingu:

  • Stworzenie nowej marki bądź umocnienie pozycji i wizerunku obecnej
  • Wyróżnienie się na tle innych firm z branży
  • Spójność marki we wszelkich kanałach przekazu
  • Ujednolicenie i uporządkowanie obecnej identyfikacji
  • Stworzenie identyfikacji wizualnej adekwatnej do specyfiki branży, grupy odbiorców
  • Usprawnienie zarządzania marką oraz przyszłych działań reklamowych i tym podobnych

Rebranding – podsumowanie

Podsumowując, proces rebrandingu jest złożony i czasochłonny i opiera się o kompleksowe rozpoznanie potrzeb marki, specyfiki branży, założeń firmy i potencjalnych klientów. Rebrandingowi powinna poddać się każda marka, której zależy na spójności, rozpoznawalności i zaoszczędzeniu czasu przy tworzeniu kolejnych produktów, czy materiałów reklamowych. Gotowy branding stanowi swego rodzaju przepis i strategię na dalsze działania i buduje w klientach poczucie, że mają do czynienia z solidną firmą z ugruntowaną pozycją na rynku.

Author avatar
Martyna Bomba