Co to jest brand book?
Brand book to przewodnik, którego zadaniem jest przybliżenie tożsamości marki, szczegółów zasadności danej identyfikacji wizualnej i komunikacji z klientem. W brand booku znajdziemy objaśnienie podstawowych wartości, którymi kieruje się dana marki. Następnie poruszane są wszystkie aspekty wizualne, które są teraz, albo w niedalekiej przyszłości, konieczne.
Każdy brand book powinien być traktowany jako brand bible (ang. bible = biblia) i wszyscy którzy współpracują z marką, wykonują dla niej usługi związane z jej wizerunkiem i komunikacją z klientem, powinni przestrzegać zasad zapisanych w brand booku i traktować je jak świętość.

Co powinien zawierać brand book?
Na wstępie należy wspomnieć, że nie ma jednego, sztywnego wzoru wg którego projektowane są wszystkie brand booki. To jak będzie taki przewodnik wyglądał, a przede wszystkim co będzie w sobie zwierał, zależy zarówno od projektanta jak i specyfiki marki.
Można śmiało założyć, że brand book sklepu sprzedającego swoje produkty za pośrednictwem kont w social mediach w swoim elementach komunikacji z klientem będzie posiadał projekt graficzny postów na Instagram czy grafik sponsorowanych na Facebook. Z kolei, marka, która praktycznie nie istnieje w social mediach sfokusuje się na projekcie fizycznych materiałów reklamowych, tj. ulotki, banery wielkoformatowe, plakaty itp.
Oczywiście są elementy, które niezależnie od tego w jaki sposób oraz za pośrednictwem jakich środków prowadzi swoją komunikację z klientem i akcje marketingowe, znajdą się w każdym brand booku. Do takich pozycji na pewno zaliczmy punkty opisujące misję oraz główne wartości marki. Niezwykle ważne jest zarysowanie tego co dana marka chce zakomunikować swoim obecnym i potencjalnym klientom, to jakie działania są preferowane, a których należy unikać.
Do obowiązkowych pozycji każdego brand booka wliczamy także projekt logo, którego prezentacja nie ograniczy się jedynie do umieszczenia logo na białym tle i napisu: Nasze nowe logo. Celem brand booka będzie poinformowanie zarówno użytkownika logo, zlecającego jak i przyszłych projektantów graficznych, w jaki sposób dane logo ma być użytkowane. Ważne jest określenie jakie otoczenie i środowisko logo jest akceptowalne, a czego chcemy unikać. Przedstawiamy z jakimi kolorami logo jak i cała identyfikacja marki współgra, a jakie rozwiązania kolorystyczne niekoniecznie się sprawdzają. Dobrym pomysłem jest także prezentacja tego jak umieszczać logo (w jakich wariantach, przy zachowaniu pola ochronnego) na charakterystycznych dla marki elementach graficznych, jak posty do social mediów, opakowania produktów i inne.
Należy pamiętać, że pomimo tego, że nasza nowo powstała marka ma na razie niewielkie wymagania, dopiero stawia swoje pierwsze kroki w social mediach, to nasz brand book powinien wybiegać kilka kroków w przód. Warto zlecić projekt elementów identyfikacji wizualnej i komunikacji z klientem zawczasu. Internet działa dynamicznie i często liczą się szybkie reakcje. Mając zaplanowane poszczególne elementy mamy pewność, że nic nas nie zaskoczy, a wizerunek marki pozostanie spójny.

Po co marce brand book?
Największą zaletą i zdecydowanie głównym argumentem za posiadaniem brand booka naszej marki jest spójność. Spójność wizualna i spójność merytoryczna, konsekwencja w tym jakie nasza wyznaje wartości oraz w jaki sposób komunikuje się z klientem.
Czy taka spójność to jedynie atrakcyjna i przyjemna w odbiorze cecha? Zdecydowanie nie. Spójne grafiki, spójne sposoby reklamowania czy nawet publikowania aktualności to nie tylko sposób na utrzymanie zainteresowania odbiorców, ale także rozpoznawalność, która w dzisiejszych czasach, w natłoku informacji z każdej strony jest niezwykle ważna. Podczas gdy obecnie każdy użytkownik obserwuje co najmniej paręset różnych kont w social mediach to rozpoznawalność wydaje się być kluczową cechą. Nieważne, że reklamujemy super produkt, który kompletnie wpasowuje się w potrzeby naszych odbiorców, bo jeśli post czy kampania reklamowa naszej marki umknie w natłoku publikacji i reklam to niewiele zdziałamy. Ważne jest posiadanie chociażby tego jednego rozpoznawalnego elementu, grafiki, stylu fotografii, palety kolorów, które wystarczy, że migną naszemu obserwatorowi by zostać zauważone, rozpoznane w ułamku sekundy i powiązane z naszą marką, marką, którą już znają, której ufają, bo regularnie jest zauważana gdzieś w tych wszystkich codziennych powiadomieniach i postach.
Co więcej, ta spójność i zasady projektowania kolejnych elementów graficznych zdecydowanie pomogą zaoszczędzić czas przy jednoczesnej gwarancji, że kolejne zaprojektowane elementy identyfikacji wizualnej, znajdą uznanie zleceniodawcy, bez konieczności ciągłego „wymyślania koła na nowo”.

Brand book i misja marki
W dzisiejszych czasach coraz częściej marki decydują się klarownie konstruować i manifestować misję marki. Jednak wiele z nich wpada w błędne koło, powtarzanych, modnych fraz, które są wartościowe w swoim przesłaniu jednak w przypadku danej marki są obietnicami bez pokrycia. Nierzadko pod słowami: nowoczesność, innowacyjność, znajdują się znane nam od lat rozwiązania czy produkty, a ecofriendly marki, głoszące hasła nawołujące do ratowania naszej planety, pakują swoje produkty przy użyciu setek kilogramów plastiku rocznie.
Co więc jest ważne? Przemyślane i zgodne z rzeczywistością wartości marki, poprawnie opisany cel marki. Warto przedstawić odbiorcom zasadność powstania danej marki oraz tego co wyróżnia ją na tle innych, co ma do zaproponowania swoim odbiorcom i w jaki sposób może wpłynąć na ich codzienność. Tego typu jasne określenie charakteru marki i całej firmy pomoże także w pozyskaniu pracowników, którzy czują jej klimat, wpasowują się w jej cele i wartości i mogą wnieść coś od siebie. Ściśle określona misja i cele, dają do myślenia także właścicielom marki nadając kierunek ich działaniom.
W jakiej formie stworzyć brand book
Brand book może przyjąć zarówno formę fizyczną jak i cyfrową. W dzisiejszych czasach, cyfrowa wersja wydaje się być pozycją niezbędną, ze względu na szybszą komunikację czy to z osobami, które będą pracowały nad kampanią reklamową dla nas, z grafikami, bądź z innymi firmami, które chciałyby nawiązać z nami współpracę. Oczywiście, jeżeli nasza firma posiada swoją siedzibę, w której przyjmuje klientów i partnerów biznesowych, fizyczna kopia brand booka to jak najbardziej dobry pomysł.