Skąd brać pomysły na kolory w identyfikacji wizualnej?

Mimo tego, że wydaje nam się, że wiemy co nam się podoba, jakie kolory się sprawdzają w naszym przypadku, ale kiedy dochodzi co do czego to gubimy się w tych wszystkich odcieniach, połączeniach kolorystycznych i kolorach modnych w danym sezonie. Na szczęście, jak to zwykle bywa, Internet przychodzi nam z pomocą i ma do zaoferowania darmowe narzędzia do pracy z kolorami.

Adobe Color

To bardzo zaawansowane i rozbudowane narzędzie do pracy z kolorami. Posiada wiele przydatnych funkcji, które sprawią, że proces wyboru odpowiednich, spójnych, ale i funkcjonalnych rozwiązań kolorystycznych przebiegnie sprawnie i po naszej myśli.

Za pośrednictwem serwisu możemy skorzystać z koła koloru, które umożliwia nam idealne spasowanie wybranych przez nas kolorów przy automatycznej zmianie odcieni i nasycenia. Mamy do wyboru rożne opcje Reguły harmonii kolorów. Wybrane przez nas palety kolorów możemy zapisywać oraz poddawać ponownej edycji przy pomocy specjalnych suwaków.

Drugą opcja, którą oferuje nam Adobe Color to transport palety kolorystycznej z przesłanych obrazów. Jeżeli podoba nam się nastrój czy dobór kolorystyczny na danym zdjęciu bądź ilustracji to w szybki sposób możemy dany obraz zaimportować do panelu. W odpowiedzi dostajemy 5 kolorów, które są podsumowaniem doboru kolorystycznego z danego zdjęcia. Każdy z wyselekcjonowanych kolorów możemy zastąpić innym. Mamy także do wyboru tonacje otrzymanych kolorów: kolorowa, jasna, zgaszona, głęboka, ciemna.

Kolejna funkcja to opcja tworzenia gradientów na podstawie zaimportowanych grafik. Serwis może zrobić to za nas automatycznie albo my sami, przy pomocy dwóch skrajnych punktów, możemy wybrać jak będzie wyglądał dany gradient.

Ostatnia, najnowsza funkcja od Adobe Color to narzędzie wspomagające prace z tekstem. Pomoże nam wybrać jak najlepszy współczynnik kontrastu, tak, aby tekst wyglądał dobrze przy jednoczesnym utrzymaniu czytelności. Szczególnie ważna jest możliwość dostosowania koloru tekstu i tła dla osób z zaburzeniami widzenia barw.

Coolors

To potężne narzędzie do pracy z kolorami. Jest to generator wyposażony z wiele funkcji ułatwiających wybór idealnie pasujących zestawień kolorystycznych. Do naszej dyspozycji mamy generator kolorów, który randomowo wybiera dla nas 5 kolorów. Jeżeli któryś z kolorów przypadnie nam do gustu, mamy możliwość jego zablokowania i ponownego przelosowania pozostałych kolorów. Możemy także wyświetlić inne odcienie wybranego koloru, dodać go do ulubionych, zmienić kolejność zaproponowanej palety oraz skopiować numer HEX.

Jeżeli uda nam się skomponować paletę, to mamy możliwość podejrzenia w jaki sposób będzie ona wyglądała dla osób z różnymi zaburzeniami widzenia barw, jak: protanopia deuteranopia tritanopia deuteranomalia tritanomalia achromatomalia.

Mamy możliwość edycji wszystkich kolorów w palecie jednocześnie, poprzez zmianę barwy, nasycenia, jasności i temperatury.

Coolors posiada funkcję znaną nam już z Adobe Color, a mianowicie możliwość wygenerowania palety kolorystycznej w oparciu o przesłane zdjęcie, obraz bądź kolaż zdjęć, stworzenie gradientów oraz dobrania idealnego kontrastu dla danego połączenia kolorystycznego. Oczywiście każda z palet czy pojedynczych kolorów mogą być zapisane, podzielone na różne grupy i hashtagi. Coolors może być obsługiwane także przy pomocy specjalnej aplikacji na telefon..

Color Hunt

Color Hunt to baza przepełniona gotowymi paletami, które możemy przeszukiwać, sortować kategoriami oraz stylem i charakterem. Do wyboru mamy najpopularniejsze palety, palety randomowe oraz palety wg kategorii: pastelowe, neonowe, złote, w starym stylu, retro, jasne, ciemne, ciepłe, zimne, wiosna, lato, jesień, zima, tęcza i wiele, wiele innych.

Wybrane przez nas palety możemy dodawać do ulubionych, a kolory kopiować. Wystarczy kliknąć na wybrany kolor i zostanie on automatycznie skopiowany do schowka. Istnieje możliwość zainstalowania wtyczki dedykowanej do Chrome, która przy otwarciu nowej zakładki będzie proponowała nam nowe palety kolorów do zapisania.

UI Gradients

Baza z gotowymi gradientami do wyboru. Mimo tego, że narzędzie jest raczej proste i ograniczone w ilości funkcji to posiada to co najważniejsze, czyli możliwość zapisania ulubionych gradientów oraz skopiowanie pojedynczych kolorów. Ciekawą funkcją jest także możliwość wygenerowania kodu CSS z wybranym gradientem.

Szukanie stockowych zdjęć po kolorze – Stocksy

Serwis Stocksy, oferujący płatną bazę zdjęć posiada w swojej ofercie opcje wyszukiwania zdjęć po kolorze. Opcja jest o tyle przydatna, że umożliwia utrzymanie spójności dodawanych wpisów na bloga, bądź feedu na Instagramie. Wystarczy, że wpiszemy numer HEX przypisany do wybranego przez nas koloru, a w ciągu kilku sekund otrzymamy propozycje kilkudziesięciu zdjęć z bazy, spełniających nasze wymagania.

Podążanie za trendami, czyli Color of the Year by Pantone

Marka Pantone, w grudniu ogłasza swój wybór na kolor nadchodzącego roku. Chociaż często dany wybór poddawany jest dyskusji to warto podążać za trendami i zawczasu przygotować się do bycia trendy. Na stronie Pantone, poza informacją jaki kolor jest najpopularniejszy w danym roku, znajdziemy propozycje łączenia go z innymi kolorami, palety oraz przykłady zastosowania.

Author avatar
Martyna Bomba